FAQ

Czy należy mi się auto zastępcze?

Tak – jeśli jesteś osobą poszkodowaną wypadku lub kolizji drogowej, a Twoje auto nie nadaje się do dalszej jazdy. Jeżeli oczekujesz na rzeczoznawcę z zakładu ubezpieczeń, czekasz na naprawę auta lub przelew odszkodowania możesz bezpłatnie wynająć auto zastępcze.

 

Czy są jakieś opłaty, który muszę ponieść w związku z wynajmem?

Nie! Wszystkie koszty bierze na siebie ubezpieczyciel sprawcy.

 

Kto płaci za wynajem pojazdu zastępczego?

Za wypożyczenie samochodu zastępczego płaci Towarzystwo Ubezpieczeniowe sprawcy z jego polisy OC.

 

Dlaczego warto wypożyczyć pojazd zastępczy od firmy współpracującej z ubezpieczycielem?

Decydując się na pojazd zastępczy wykazany przez ubezpieczyciela korzystasz z gwarancji ceny. Wypożyczalnia pojazdów współpracująca z ubezpieczycielem wynajmu pojazdy po stawkach zaakceptowanych przez zakład ubezpieczeń. Dla klienta oznacza to brak  sporu z ubezpieczycielem o koszt najmu pojazdu zastępczego. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj:

Przeczytaj więcej na portlikwidacja.pl

 

Jakie Towarzystwa Ubezpieczeniowe obsługujecie?

Obsługujemy wszystkie Towarzystwa Ubezpieczeniowe w EU.

 

Nie mam ubezpieczenia Auto Casco (AC), czy mogę wynająć auto?

Oczywiście, że tak! Nasza usługa kierowana jest do wszystkich poszkodowanych w zdarzeniach drogowych. Nie interesuje nas czy masz AC czy nie.

 

Jak ustalić prawidłowy okres najmu pojazdu zastępczego?

Między poszkodowanym a zakładem ubezpieczeń dość często dochodzi do sporu o długość trwania najmu pojazdu zastępczego. Ubezpieczyciel nie zawsze chce zapłacić za cały czas korzystania z pojazdu zastępczego. Jeżeli chcesz uniknąć takich problemów zapoznaj się z poniższym artykułem:

Przeczytaj więcej na portlikwidacja.pl

 

Jakie dokumenty muszę mieć, aby wypożyczyć samochód zastępczy?

Musisz pamiętać o 4 niezbędnych rzeczach: dane poszkodowanego, dane sprawcy, numer zgłoszonej szkody, oświadczenie sprawcy lub notatka policyjna (jeśli była wezwana policja).

 

Szkoda całkowita – jak rozliczyć najem pojazdu zastępczego?

W szkodzie całkowitej nie dochodzi do naprawy pojazdu. Brak zatem uzasadnienia aby nająć pojazd zastępczy na okres naprawy.  Nie oznacza to jednak, że pojazd zastępczy nie przysługuje w szkodzie całkowitej. Wręcz przeciwnie w szkodach całkowitych okres wynajmu pojazdu zastępczego jest co do zasady dłuższy niż w szkodach gdzie pojazd jest naprawiany.  Trzeba tylko wiedzieć na jaki czas pojazd zastępczy przysługuje. Tutaj znajdziecie omówienie tego problemu:

Przeczytaj więcej na portlikwidacja.pl

 

Rzeczoznawca wstępnie powiedział, że będzie szkoda całkowita mojego pojazdu. Czy mogę u was wynająć samochód?

Oczywiście, że tak. W przypadku szkód całkowitych samochód należy się od dnia zdarzenia do dnia wpływu odszkodowania na konto.

 

Na jak długo przysługuje mi auto zastępcze?

Auto zastępcze przysługuje poszkodowanemu od dnia zdarzenia (wypadku/kolizji) do dnia naprawy auta lub wpływu odszkodowania na konto.

 

Gdzie mogę odebrać auto?

Samochód możesz odebrać w siedzibie naszej firmy lub bezpłatnie podstawimy je Tobie do warsztatu lub domu.

 

Czy przysługuje mi pojazd zastępczy w przypadkach gdy pojazd poszkodowany jest jezdny?

Pojazd zastępczy przysługuje na czas unieruchomienia pojazdu poszkodowanego, przeważnie na czas naprawy. Jeżeli pojazd poszkodowany jest jezdny, to można korzystać z pojazdu zastępczego tylko i wyłącznie na określonych zasadach. Wszystko na ten temat znajdziesz w poniższym artykule:

Przeczytaj więcej na portlikwidacja.pl

 

Kiedy musisz skorzystać z pojazdu zastępczego w szkodzie?

 Jeżeli nie możesz zarabiać, bo twój pojazd stoi w naprawie, to przysługuje ci roszczenie do zakładu ubezpieczeń sprawcy szkody, albo o zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego, albo o zwrot utraconych korzyści. Jednak ze względu na zasadę minimalizacji szkody często okazuje się że jedynym słusznym rozwiązaniem będzie wynajem pojazdu zastępczego. Kiedy zamiast utraconych korzyści przysługuje ci zwrot kosztów pojazdu zastępczego dowiesz się po zapoznaniu się z poniższym artykułem:

 Przeczytaj więcej na portlikwidacja.pl

 

Czy wynajęcie auta zastępczego nie wydłuży naprawy auta?

Nic bardziej mylnego! Paradoksalnie dzięki temu, że wynajmiemy Tobie samochód ubezpieczyciel będzie chciał jak najszybciej wypłaci Ci odszkodowanie. Będzie chciał, żeby okres wynajmu był jak najkrótszy. Jak widać dzięki nam będziesz mógł szybciej cieszyć się naprawionym autem.